Changmin to Act out the Tender Feelings of a First Love on Mnet’s New Ghost Drama ‘Mimi’

Changmin İlk Aşkın Duygularını Mnet’in Yeni Hayaletli Draması ‘Mimi’de Gösterecek!

TVXQ’den Changmin oyunculuk yeteneğini Mnet’in yeni draması ‘Mimi’de sergileyecek!

Bir Mnet temsilcisi ayın 22’sinde, Changmin’in 4 bölümlük hayaletli-romantik drama ‘Mimi’de başrol oynayacağını belirtti.

‘Mimi’, genç yaşında kaybettiği ilk aşkını arayan popüler bir webtoon yazarı Minwoo’nun hikayesini canlandıracak. Changmin, 18 yaşında aşık olan ve aynı zamanda yaşlandıkça sevgilisini kaybeden Minwoo’nun iki halini oynayacak.

Changmin, 28 ve 18 yaşındaki Minwoo’yu canlandırmanın kolay olmayacağını iki karakterin tamamıyla değişik anıları ve duyguları olduğunu ama canlandırırken eğlendiğini, her ne kadar birinin ilk aşkının hikayesi olsa da herkesib kendisiyle bağlantı kurabileceğini, çok fazla ilgi ve beklenti beklediğini belirtti.

Mimi 21 Şubat akşamı Kore saati ile 23:00’da yayınlanacak!

WendyT

TVXQ’s Changmin will showcase his acting skills as the lead star in Mnet’s new ghost drama ‘Mimi’!

An Mnet rep stated on the 22nd, “Changmin will star as the male lead in the four-part ghost romance drama ‘Mimi’.”

‘Mimi’ portrays the story of a popular webtoon writer Minwoo who is on the search to find the first love he lost when he was younger. Changmin will portray both the younger version of Minwoo who falls in love at the tender age of 18 and the older version who lost her.

Changmin shared, “Although it won’t be easy to act out 28-year old Minwoo and 18-year-old Minwoo, who have totally different memories and emotions, I am enjoying filming it… As much as it is a story of one’s first love that anyone can relate to, I ask for a lot of interest and anticipation.”

‘Mimi’ will premiere on February 21 at 11 PM KST!

22.01.2014 allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.