Ceremony Marks Third Anniversary of IPTV Service

South Korea (대한민국)

IPTV hizmetinin 3. yıl dönümü törenle kutlandı

Gerçek zamanlı internet Protokol Televizyonu (IPTV) hizmetlerinin lansmanının 3. yıl dönümünü kutlamak için bir tören düzenlendi.
Kore İletişim Komisyonu Başkanı Choi See-joong, Kore Yayıncılar Birliği Başkanı Kim In-kyu ve yayıncılık sektöründen pek çok insanın da katıldığı etkinlik Salı günü Seoul‘ün güneyinde gerçekleştirildi
Etkinliğin organizatörü olan Kore Dijital Media Endüstrisi Birliği IPTV servislerine abone olanların sayısının 5 milyona ulaştığını kaydederek IPTV seyircileri için konfor ve hizmetin daha da geliştirileceğini açıkladı.

nurbi

A ceremony has been held to mark the third anniversary of the nation’s launch of real-time Internet Protocol television (IPTV) services.

Korea Communications Commission (KCC) Chairman Choi See-joong, Korean Broadcasters Association Chairman Kim In-kyu, and many other people from the broadcasting industry attended the ceremony held in southern Seoul on Tuesday.

The Korea Digital Media Industry Association, the organizer of the event, said that it will further expand conveniences and services for IPTV viewers, noting the number of subscriptions to IPTV services is about to reach five million.

06/12/2011-kbsworld

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.