Candidate Registration Opens Friday for Saenuri Party Convention

South Korea (대한민국)

Saenuri Parti Kongresi İçin Adaylık Kayıtları Cuma Günü Başladı

İktidar grubunun, yeni bir parti lideri ve yüksek şura üyelerini seçmek üzere 15 Mayısta düzenleyeceği kongre için adaylık kayıtları cuma günü başlayacak.

Parti Grup Başkanı ve 5 dönemdir vekil olan Hwang Woo-yea, 4 dönem vekillik yapan Won Yoo-chul ve Shim Jae-chul, 3 dönem vekillik yapan Yoo Ki-june ve yeni seçilen vekil Kim Tae-heum parti başkanlığı için adaylıklarını açıkladı. Ayrıca yeni seçilen vekil Chung Woo-taek ve Temsilci Lee Hye-hoon’un da görev için adaylıklarını koymayı düşündükleri bildirildi.

Bu sırada, iktidar partisi yeni parti grup başkanını gelecek çarşamba seçecek. 4 dönem vekillik yapan Lee Hahn-koo ve Lee Byung-suk adaylıklarını koymayı düşünürken 5 dönem vekillik yapan Nam Kyung-pil ve 4 dönemdir vekil olan Lee Ju-young, görev için adaylıklarını koyma niyetlerini açıkladı.

ji-young park

Candidate registration will be held Friday for the ruling camp’s May 15th party convention to elect a new leader and supreme council members.

Floor Leader and five-term lawmaker Hwang Woo-yea, four-term legislators Won Yoo-chul and Shim Jae-chul, three-term lawmaker Yoo Ki-june, and newly elected lawmaker Kim Tae-heum have announced bids for party chairman. Also, newly elected lawmaker Chung Woo-taek and Representative Lee Hye-hoon are reportedly considering running for the top post.

Meanwhile, the ruling party is set to elect a new floor leader next Wednesday. Five-term lawmaker Nam Kyung-pil and four-term legislator Lee Ju-young have unveiled intentions to run for the post while four-term lawmakers Lee Hahn-koo and Lee Byung-suk are considering running.

KBS World-4.5.2012

http://img38.imageshack.us/img38/2605/120504kw09.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.