BOK Chief: US Quantitative Easing Measures to Benefit S. Korea

MB Başkanı: ABD’nin Parasal Genişleme Tedbirleri G. Kore’nin Yararına 

Merkez Bankası Başkanı Kim Choong-soo, ABD’nin genişleme politikasının Güney Kore ekonomisine yarar sağlanacağını söyledi.

Merkez bankası başkanı bir Ulusal Meclis ekonomi politikası forumunda, ABD’nin ekonomik büyümesinin Güney Kore ekonomisi için çok önemli olduğunu ve bu nedenle, ABD’nin genişleme önlemlerinin Güney Kore için birçok fayda sağlayacağını belirtti.

Japon parasının değer kaybetmesi ile ilgili olarak Kim, Japonya’nın daha fazla döviz kurları hakkında konuşmamasını beklediğini, prensip olarak döviz kurlarının hükümet politikaları ile değiştirilmemesi gerektiğini söyledi.

MB başkanı, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin desteklenmesi ile ilgili politikaları geliştirme çağrısında bulundu. Küçük şirketleri destekleme konusunda yeni hükümetle işbirliği yapacaklarını sözlerine ekledi.

akgbe

Bank of Korea Governor Kim Choong-soo says that the U.S.’ quantitative easing measures can benefit the South Korean economy.

The central bank chief said in a National Assembly forum on economic policies Tuesday that the U.S.’ economic growth is very important for the South Korean economy, and therefore, he thinks that the U.S.’ quantitative easing measures will offer many benefits to South Korea.

Regarding the depreciation of the Japanese currency, Kim said that in principle, foreign exchange rates should not be changed by government policies, expecting Japan not to talk about foreign exchange rates any more.

The BOK head called for improvements in policies supporting small and middle-sized businesses. He added that he will cooperate with the new government in supporting smaller companies.

KBS World-26.02.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.