BIGBANG successfully hold concerts in the UK

BIGBANG Birleşik Krallık’ta Başarılı Konserler Düzenledi

BIGBANG yakın zaman önce Birleşik Krallık’ta başarılı konserler düzenledi.

Grup 14 ve 15 Aralık tarihlerinde Londra Wembley Arena’da toplam 24,000 kişi toplayarak, ‘Alive Galaxy Tour 2012’ isimli dünya turunun bir parçası olan konserlerini düzenledi.

BIGBANG; The Beatles, ABBA ve Beyonce gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin konser verdiği bu konser salonunda sahneye çıkan ilk Koreli şarkı söyleyen grup oldu.

Aslında BIGBANG 15 Aralık tarihinde sadece bir konser düzenlemeyi planlıyordu. Ancak, ülkedeki birçok hayranın isteği üzerine 14 Aralık tarihine bir konser daha eklendi. 14 Aralık konserinin biletleri de çabucak tükendi.

BIGBANG Birleşik Krallığı ilk kez geçen sene, Kuzey İrlanda’da düzenlenen ‘2011 Avrupa Müzik Ödülleri’nde Evrensel Hareket Ödülünü aldığında ziyaret etmişti. Bir yıl içerisinde, Londra Wembley Arena’da düzenlediği konserlerle ülkedeki artan popülaritesini göstermiş oldu.

BIGBANG geçen senenin Mart ayında Seoul’den başlayarak, Japonya, Çin, Tayland, Malezya, Singapur ve Endonezya gibi Asya ülkelerini ve A.B.D, Peru ve Birleşik Krallık gibi Amerika ve Avrupa ülkelerini gezdi. Konser sayıları ve turun boyutları bütün Koreli şarkıcı ve gruplar arasında en büyük olanı.

BIGBANG, 22 Aralık tarihinde Japonya’daki Fukuoka Dome’da, 12 ve 13 Ocak tarihlerinde Kyocera Dome’da ve 25 ve 27 Ocak tarihlerinde Kore’deki Olimpik Park’ın Jimnastik Stadyumunda konser düzenleyecek.

primadonna

BIGBANG recently held concerts in the UK successfully.

They held concerts at the London Wembley Arena on December 14 and 15 as part of their world tour titled, ‘Alive Galaxy Tour 2012’, attracting 24,000 people in total.

BIGBANG were the first Korean singing group to hold concerts at the concert hall, where such world-famous musicians as The Beatles, ABBA, and Beyonce have held their concerts.

BIGBANG were originally planning to hold just one concert on December 15. However, one more concert was added on December 14 at the request of many fans in the country. Tickets for the December 14 concert were also quickly sold out.

BIGBANG visited the UK for the first time last year when they received the Worldwide Act Award at the 2011 MTV Europe Music Awards, held in Northern Ireland. Within a year, they proved their increased popularity in the country by holding concerts in the London Wembley Arena.

Starting in Seoul in March last year, BIGBANG have toured such Asian countries as Japan, China, Thailand, Malaysia, Singapore, and Indonesia, and such American and European countries as the U.S., Peru, and the UK. The number of concerts and the scale of the tour are the biggest among those of all Korean singers or singing groups.

BIGBANG will hold more concerts at the Fukuoka Dome in Japan on December 22, at the Kyocera Dome in Japan on January 12 and 13, and at the Gymnastics Stadium in the Olympic Park in Korea from January 25 to 27.

16.12.2012 – Korea.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.