Baek Ji Young reveals “I Hate It” MV

Baek Ji Young “I Hate It” Klibini Yayınladı

Baek Ji Young yeni single’ı “I Hate It“in klibini yayınladı!

‘Mind Tailor’ olarak birlikte çalışan tanınmış piyanist Yiruma ve besteci 2FACE, solo sanatçının merakla beklenen geri dönüşüne yardım etmek için şarkıyı yazdı ve besteledi.

WS Entertainment, “Baek Ji Young ve Yiruma’nın iş birliği iki sanatçının ortak müzikal ve duygusal anlayışını ortaya koymayı başardığı ilk projedir. ‘I Hate It’ klasik ve popüler müzik arasındaki geçişten daha fazlasıdır; bu, Yiruma’nın duyguları açığa çıkaran markalaşmış yeteneği ve Baek Ji Young’ın kederli sesinin güzel bir melodi oluşturmak için hikayeye eklenmesiyle ortaya çıkan bir balad şarkısıdır,” dedi.

primadonna

‘Mind Tailor’ Baek Ji Young has released her music video for new single “I Hate It“!

Renowned pianist Yiruma and composer 2FACE, who have teamed up as ‘Mind Tailor’, have written and composed the single, lending a hand to the soloist’s anticipated comeback.

WS Entertainment stated previously, “Baek Ji Young and Yiruma’s collaboration is their first project [together] through which the two artists’ were able to express their common musical and emotional understanding. ‘I Hate It’ is more than just a ‘cross-over’ of classical and popular music, but it is a ballad song based upon Yiruma’s trademark ability to bring out emotions with and Baek Ji Young’s sorrowful voice added on to form a beautiful melody with a story.”

03.01.2013 – allkpop

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.