B2ST’s Yoseob comforts a fan diagnosed with a vocal cord nodule

South Korea (대한민국)

Yang Yoseob’un yardımsever kalbi bir kez daha severlerinin kalbini etkiledi, ses teli nodülü hastalığı olan bir hayranına Yoseob Twitter’dan mesaj yazdı.

21 Şubat tarihinde B2ST üyesi Twitter’ına, “Ses teli nodülleri şarkı söyleyen insanların başına sık sık geliyor.” şeklinde yazdı.

Bu mesaja gelen bir cevapta sanatçı olmayı amaçlayan bir hayranı “B2ST Yoseob, şu anda çok hastayım. Ne yapmalıyım.” yazdı.

Hayran, ardından hayranı hastaneye gittiğini ve ses teli nodülü teşhisini aldığını ekledi. “Bugün hastaneye gittim ve gırtlağımın durumunu kendim gördüm. Çok korkunçtu. Gerçek çok korkutucu.” şeklinde yazan hayran yalnız ve korkmuş olduğunu ve geçen arabaların önüne atlamak istediğini de ekledi.

pikachu

Yang Yoseob’s kind heart has impressed his fans once again, after it was discovered that he had personally replied to a fan who was recently diagnosed with a vocal cord nodule.

On February 21st, the B2ST member wrote on his Twitter, “Vocal cord nodules are a frequent occurrence to people who sing!”

That was the direct reply to a message left by his fan, who was also an aspiring singer. The fan’s message read, “B2ST Yoseob, I’m very sick right now. What do I do.”

The fan added that she had visited a hospital and received an official diagnosis for her vocal cord nodule. The fan wrote, “I went to the hospital today and saw my throat’s condition directly for myself. It was scary. The reality is very scary”. Alone and scared, she admitted that she had even wanted to jump in front of a passing car.

22.02.2011 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.