B.A.P Shoots to the Top of Real-time Search Charts with “One Shot”

B.A.P “One Shot” ile Gerçek Zamanlı Arama Listelerinin Zirvesinde

B.A.P “One Shot” ile gerçek zamanlı arama listelerinin zirvesine çıktı.

Grup, birkaç saat önce “One Shot” şarkısı için 7 dakikalık bir klip yayınladı ve hemen Daum, Naver ve Nate gibi portal sitelerinin gerçek zamanlı arama listelerinin zirvesine çıktı. B.A.P her performansında farklı karakteristik danslar sergiliyor ve hayranlarının kalbini ele geçirmek için yine yeni bir erkeksi dans hareketleri hazırladı. Şimdi de ‘şınav’ dansı hayranların dikkatini çekti.

Klibin maliyetinin 1 milyar won (yaklaşık 910,000 Amerikan Doları) olduğu bildirildi. Tüm çekim süreci 100 saatten fazla zaman aldı ve üyeler Kore ve Filipinler’deki 10 farklı sette çekim yaptı. Klipte “Warrior” ve “Power“ kliplerinde görülen dev robot ve ağırlığı 500 kg’dan (~1102 lbs) fazla ve boyu da tank ile birlikte 7 metreyi (~22’11″) bulan bir Matoki heykeli yer alıyor.

B.A.P bu haftanın ilk geri dönüş performansını ‘Music Bank‘ programında sergileyecek.

primadonna

B.A.P shot to the top of real-time search charts with “One Shot“.

The boys released their 7-minute music video for “One Shot” a few hours ago, and it immediately shot up to the top of real-time search charts on portal sites such as Daum, Naver, and Nate. B.A.P have had a different characteristic dance for every performance, and they’ve prepared another masculine dance move to take over fans’ hearts. This time, the ‘push up’ dance has snagged fans’ attention.

The music video is reported to have cost 1 billion KRW (approximately 910,000 USD). The entire filming process took over 100 hours, and the members filmed in both Korea and Philippines on 10 different sets. The music video features the giant robot seen in the MVs for “Warrior” and “Power“, and also features a Matoki statue that weighs over 500 kg (~1102 lbs) and stands at 7 meters (~22’11″) tall along with a tank.

B.A.P will have their first comeback stage this week on ‘Music Bank‘.

12.02.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.