Asiana Cabin Crew Rank No. 2 in Region for Sartorial Elegance

Asiana Kabin Ekibi Şıklığı ile Bölgesinde 2. Sırada Yer Aldı

Skyscanner tarafından yapılan bir ankete göre, Asiana Havayolları Asya-Pasifik bölgesinde ikinci en şık kabin ekibine sahip.

Seyahat araştırma sitesi, 20 havayolu arasından en çok hangisini beğendikleri üzerine 1200 yolcu üzerinde bir anket yaptı ve çarşamba günü sonuçları açıkladı. China Eastern Havayolları, zirvede yer aldı.

China Eastern’in üniforması, modern bir kıvrım ile geleneksel bir giysiye (qipao) dayanıyor. Çalışanlar, altın nakış kaplı kırmızı veya mavi bir üst ile koyu mavi etek ya da kırmızı çizgili atkı ile lacivert takım giyiyor.

Asiana’nın üniforması ünlü tasarımcı Jin Tae-ok tarafından tasarlandı. Tasarımda, gökkuşağı renkli hanboktan (geleneksel Kore giysisi) esinlenildi. Skyscanner, gri ve kahverengi renklere dayalı renkli çizgili ve geleneksel desenlerin seyahat edenlerin beğenisini kazandığını belirtti.

Avustralya’nın en büyük düşük maliyetli taşıyıcısı Virgin Avustralya ise üçüncü oldu. Havayolunun üniforması, “Project Runway Avustralya” programının kazananı Juli Grbac tarafından tasarlandı. Görünüşe göre kırmızı, gümüş ve mor kombinasyonu yolcuların beğenisini kazandı.

Air China, China Southern Airlines, Korean Air ve Jeju Air de ilk 10 arasında yer aldı.

akgbe

Asiana Airlines has the second most stylish cabin crew in the Asia-Pacific region, according to a survey by Skyscanner.

The travel search site conducted a poll on 1,200 travelers in the region to find out which uniforms they favored among 20 airlines and released the results on Wednesday. China Eastern Airlines took the top spot by a mere 0.01 point.

China Eastern’s uniform is based on a traditional mandarin dress, or qipao, with a modern twist. Its crew either wears a red or blue top covered with gold embroidery, and a dark blue skirt, or a navy blue suit with a red-striped scarf.

Asiana’s uniform was created by renowned designer Jin Tae-ok, who was inspired by the idea of a rainbow-colored hanbok or traditional Korean dress. Skyscanner said the colorful stripes and traditional patterns based on grey and brown colors won over travelers.

Australia’s biggest low-cost carrier Virgin Australia came in third. The airline’s uniform was designed by Juli Grbac, winner of fashion design reality show “Project Runway Australia.” Travelers apparently found its combination of red, silver and purple a winning formula.

Air China, China Southern Airlines, Korean Air and Jeju Air also made the top 10.

The Chosun Ilbo-07.02.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.