Army to Allow Soldiers Use Civilian Clothes, Shoes

Ordu, Askerlerin Sivil Kıyafet ve Ayakkabı Kullanmalarına İzin Verdi

Ordu, özel sektörün askerler için iç çamaşırı, terlik ve çorapta iyi üretilmiş yapımınları tedarik etmek konusunda izin verdi.

Askeri yetkili, bu alınan kararın askerlerin silahlı kuvvetlerin imajını ve savaş kurallarını ihlal etmeyen öğeler için özel ürün kullanımını genişleterek, askerlere serbest seçim hakkını garanti etmek istedikelrini açıkladı.

Ayrıca yetkili, askerlerin askeriye’ye girdikten sonra evlerine dönerken tüm sivil kıyafetlerini önceden olduğu gibi değiştirebileceklerini ve eğer isterlerse ayakkabı ve iç çamaşırlarını bulundurmalarına izin verileceğini söyledi.

nobia

The Army will allow the supply of private sector made goods for underwear, slippers and socks rationed to soldiers.

A military official says the move is to guarantee soldiers the right to free choice by drastically expanding the use of private products for items that do not violate rules of combat activity and the image of armed forces.

The official said the army will also allow servicemen to keep their sneakers and underwear if they want and veer from the previous custom of having all civilian clothes returned to their homes upon entering the military.

31.01.2014-kbs global

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.