‘Arang and the Magistrate’ kicks off to a strong start

South Korea (대한민국)

‘Arang and the Magistrate’ Güçlü Bir Başlangıç Yaptı

MBC’nin Çarşamba-Perşembe günü yayınlanan yeni dizisi ‘Arang and the Magistrate’ kendi zaman dilimi içerisinde yayınlanan tüm diziler arasında reytinglerde ikinci sıraya yerleşerek harika bir başlangıç yaptı.

AGB Nielson Media Report’un bildirdiğine göre, dizinin 15 Ağustos’ta yayınlanan ilk bölümü ülke çapındaki izleyici oranlarında 13.3%, 16 Ağustosta yayınlanan ikinci bölümü 13.2% olarak kaydedildi.

Onun rakibi olan KBS dizisi Bridal Mask 19.4% ve 19.7% oranlarında reyting alırken, bir başka rakip olan SBS’nin To the Beautiful You dizisinin reytinleri ise 7.3% and 5.7% oranlarındaydı.

‘Arang and the Magistrate’ haksız yere öldüğünü kabul ettirmek isteyen bir hayalet (Shin Min Ah tarafından canlandırılıyor) ve bu hayaleti gören Hakim Eun Ah (Lee Jun Ki tarafından canlandırılıyor)’ın bir araya gelmesini konu alıyor.

Min-Hee Chang^^

MBC‘s new Wednesday-Thursday drama ‘Arang and the Magistrate‘ has kicked off to a great start, grabbing the second in ratings out of all the dramas in its time slot.

According to AGB Nielson Media Report, the pilot episodes of the drama, recorded a 13.3% and 13.2% on August 15th and 16th respectively, for viewer ratings nationwide.

Its rival dramas include KBS‘s ‘Bridal Mask‘, which scored a 19.4% and 19.7% in ratings and SBS‘s ‘To the Beautiful You‘ which drew in a rating of 7.3% and 5.7%.

‘Arang and the Magistrate’ is a story about the meeting of a ghost (played by Shin Min Ah), who wants her unfair death to be recognized, and a ghost-seeing Magistrate Eun Oh (played by Lee Jun Ki).

17.08.2012 – allkpop

http://img688.imageshack.us/img688/6550/screenshot20120814at145.png

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.