Anyang faces Icebucks in playoffs

South Korea (대한민국)

Anyang ve Icebucks Playoff Maçında Karşı Karşıya

Bu pazar tam bir yılı dolacak olan Japonya’daki yıkıcı deprem ve tsunaminin etkileri yok edildi fakat bu anılar Anyang Halla buz hokeyi oyuncularının zihninde hala tazeliğini koruyor.

Forvet Brock Radunkske: “İnanamıyorum, bir yıl nasıl da hızlı geçti. Depremde güvenli bir noktada bulunduğumuz için şanslıydık.” şeklinde konuştu.

Japonya’daki deprem ve tsunami felaketinin yıldönümü münasebetiyle Halla, playoff maçlarında Nikko Icebucks’a karşı oynamak için tekrar Japonya’ya gidiyor.

‘hilal’

This Sunday will be exactly one year since a devastating earthquake and tsunami struck Japan, but the memory of the destruction is still fresh in the minds of some of Anyang Halla ice-hockey players.

“I can’t believe a year has gone by so fast. We were lucky to be in a safe spot when the earthquake happened,” forward Brock Radunkske said.

Marking the one-year anniversary of Japan’s earthquake and tsunami disaster, the Halla is heading back to the country again to play against, this time, the Nikko Icebucks in the playoffs.

07.03.2012 – Korea Herald

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.