ADB: S.Korea is 6th Most Urbanized in Asia

South Korea (대한민국)

Asya Gelişim Bankası’nın (ADB) verilerne göre Güney Kore, Asya ve Pasifik bölgelerindeki 48 ülke arasında en çok şehirleşen nüfus babında 6. sırada yer almaktadır.

ADB’nin nüfus raporuna göre, Hong Kong, Singapore ve Nauru geçen yıl şehirlerde yaşayan toplam nüfuslarıyla en çok şehirleşen ülkelerdi.

Avustralya, şehirlerde yaşayan halk babında toplam nüfusun %88.7’ini oluşturmasıyla 4. sırada yer aldı. Yeni Zellanda da ise, %86.6’lık bir nüfus oranı şehirlerde yaşamaktadır.

Geçen yıl Güney Kore nüfusunun şehrlerde yaşayan %81.5 olan oranı, 1990 yılındaki %73.8 olan orandan %7.7 artış sağlamıştır.

Gelişim, ulustaki şehirleşme hızını doğrular ölçüdedir.

Japonya, şehirde yaşayan %67’lik oranıyla 11 sırada, Taiwan 16. sırada ve Çin ise 22. sırada yer almaktadır.

sark_gunesi

Data from the Asian Development Bank (ADB) shows that South Korea has the sixth-largest urbanized population among 48 countries and territories in the Asia-Pacific region.

According to an ADB population report, Hong Kong, Singapore and Nauru had the most urbanized populations with their entire populations living in cities last year.

Australia came in fourth with the ratio of people living in cities to its overall population standing at 88-point-seven percent. In New Zealand, 86-point-six percent of the population lived in cities.

Eighty-one-point-five percent of South Korea’s population lived in cities last year, up seven-point-seven percent from 73-point-eight percent in 1990. The growth testifies to the rapid urbanization taking place in the nation.

Japan ranked eleventh with 67 percent of its population living in cities. Taiwan came in 16th and China 22nd.

(20.09.2010 – KBS World)


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.