’7th Grade Civil Servant’ Starring Joo Won and 2PM’s Chansung Rising in Ratings

Joo Won ve 2PM’den Chansung’un Rol Aldığı ’7th Grade Civil Servant’ Dizisinin İzlenme Oranları Yükseliyor

Joo Won ve 2PM’den Chansung’un rol aldığı ’7th Grade Civil Servant’ dizisinin izlenme oranı daha da yükseldi.

Dizi başlar başlamaz 1 numarada sabit kaldı. Joo Won ve Chansung’un oyunculukları övgüyle karşılandı ve Choi Kang Hee de sevimli karakteri sayesinde sevgi topladı. Program yayınlandığı zaman diliminde, diziler için bir rekor olan %16.0 izlenme oranıyla yine 1. sırayı aldı ve geçen haftaki bölüme göre daha fazla izlendi.

Rakipleri ‘Jeon Woo Chi‘ ve ‘The Great Seer‘ sırasıyla %12.8 ve %9.5 izlenme oranı aldı. ’7th Grade Civil Servant’ dizisi ‘Joo Won etkisinin’ tadını çıkarıyor olsa da, olağanüstü izlenme oranını koruyup koruyamayacağı hakkında bir şey söyleyemeyiz. ‘Jeon Woo Chi’ ve ‘The Great Seer’ dizilerinin 7 Şubat tarihinde sona ermesinin ardından, 13 Şubat tarihinde merakla beklenen ‘Iris 2‘ ve ‘Wind Blows in Winter‘ (‘That Winter, The Wind Blows) dizileri onların yerine geçecek.

primadonna

‘7th Grade Civil Servant‘, starring Joo Won and 2PM‘s Chansung, has risen even higher in viewer ratings.

The drama has been steady at #1 despite just starting. Both Joo Won and Chansung have been praised highly for their acting, and Choi Kang Hee has also received loved for her cute character. The show ranked #1 in its time slot once again with 16.0%, a record for the drama and higher than last week’s episode.

Its competition ‘Jeon Woo Chi‘ and ‘The Great Seer‘ ranked at 12.8% and 9.5%, respectively. Although ’7th Grade Civil Servant’ is enjoying its ‘Joo Won effect’, there is no telling if it can keep its incredible ratings. With both ‘Jeon Woo Chi’ and ‘The Great Seer’ ending tomorrow on the 7th, highly anticipated dramas ‘Iris 2‘ and ‘Wind Blows in Winter‘ (‘That Winter, The Wind Blows) will take their place on February 13th.

07.02.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.