Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Onyang Oncheon Market
#1
Onyang Oncheon Market

[Resim: capture20130127233114.png]


Onyang Oncheon Kore'nin en eski kaplıcalarından biridir. Onyang Oncheon Pazarı, yerliler ve turistler daima ziyaret eder. Balık, hayvan ürünleri, giysi ve çeşitli ev eşyaları satan yaklaşık 500 mağaza ve 300 tezgahları ile, yerel üretim nispeten büyüktür. 2008 yılında Onyang Oncheon istasyonunun açılışının ardından 2010 yılında bir kültür ve turizm pazarı olarak belirlenmesi ile Pazar daha modern hale gelmiştir.

Piyasa çeşitli ev eşyaları, yiyecek, temel maddeler ve giyim-moda ürünleri satan çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Yuyujajeok olarak adlandırılan kafe, pazar için bir radyo programı yapan DJ olan pazar satıcıları için aktif bir noktadır. Ayrıca çocukların geleneksel pazar deneyimi için programlar da vardır.

Kore'de eski kaplıca, Onyang Oncheon, tarihde ki krallar için, favori hedef olmuştur ve bol su ve tıbbi etkileri ile ünlüdür. Yakındaki turistik Hyeonchungsa Tapınağına, Waeam Folk Village'ye ve Sinjeong Gölüne, kaplıcadan, bir saat otuz dakika içerisinde gidilebilir. 1960-1970lerde, balayı yapmak isteyenler için popüler bir nokta olmuştur. Onyang'na Seoul'dan 1 Metro hattı ile gidilebilir, bu yüzden 1 günlük bir tatil için bile gidilebilir.


Çeviri: -ea-

English

Onyang Oncheon is one of the oldest hot springs in Korea. The constant stream of both locals and travelers visiting the springs gave birth to the Onyang Oncheon Market. The market is relatively large, with about 500 stores and 300 stalls selling local produce, fish, livestock products, clothes, and various household items. The market has recently become more modern following the opening of Onyang Oncheon station in 2008 and its designation as a culture and tourism market in 2010.

The market is divided into several sections selling miscellaneous household goods, food and basic ingredients, and clothes and fashion items. The café called Yuyujajeok is a hot spot where market vendors play DJ and produce a radio program for the market. There are also programs for children to experience the traditional marketplace.

The oldest hot spring in Korea, Onyang Oncheon was historically a favorite destination for kings and is renowned for the abundant water and its medicinal effects. Nearby tourist attractions include Hyeonchungsa Shrine, Waeam Folk Village, and Sinjeong Lake, all within thirty minutes to an hour from the hot spring area. In the 1960s and 1970s, the area was a popular honeymoon destination. Onyang is accessible by Subway Line 1 from Seoul, so it is recommended for a one-day travel course.

Kaynak / Source

? BLOCKB IS MY LIFE ?
[Resim: tumblr_olvtfdqgPs1sp9bkwo2_500.gif]
Kore_Güzeli black pearl

Alıntı
#2
Teşekkürler
^^
Korea- Fans
Alıntı
#3
7_şeyma & -ea-, konu için teşekkür ederiz...Onay

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise