Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eunsan Byeolsinje (Village Ritual of Eunsan)
#1
Eunsan Byeolsinje (Village Ritual of Eunsan)Önemli Manevi Kültürel Mülk 9

Belirleniş Tarihi: 1966.02.15


Adres: Chungcheongnam-do (Wide Area), The Wide area of Chungcheongnam-do, Chungcheongnam-do.


Eunsanbyeolsinje, Eunsan-myeon, Buyeo-gun, Eunsan Köyün’deki,  Byeolsindang’da koruyucu tanrılar için yapılan bir törendir.

Uzun zaman önce, burada bir çok delikanlı salgın hastalıklardan öldü. Bir gece, yaşlı bir adam rüyasında, Baekje’ye karşı yapılan bir savaşta ölen bir generali ve onu ve adamlarını salgın hastalıktan kurtulabilmek için güneşli bir yerde gömmek için yalvardığını gördü. Uyandıktan sonra, o yere gitti ve parçalanmış bir çok kemik buldu.

Köylüler, o kemikleri iyi bir yere gömdü ve ruhları rahat etsin diye şeytan kovma duası yaptılar.

Daha sonra, salgın hastalık yok oldu ve köye yeniden huzur geldi.
O gün bugündür, köylüler askerler için törenler düzenlerler.

İşte bu Eunsanbyeolsinje’dir. Eunsanbyeolsinje her 3 yılda bir ocak veya şubat ayında hemen hemen 100 kişinin katılımıyla, yaklaşık 15 gün süreyle düzenlenir.

Törenin başında, köy beyleri, tören için hazırlık kadrosunu belirler.

Kadroda, general, albay, üsteğmen ve er gibi askeri bir rütbesi bulunan, sağlıklı ve dürüst insanlar bulunur.

Eunsanbyeolsinje, General için bir tören özelliğine sahiptir. Kurban sunumu için hazırlık ayinini yöneten şef, eksiksiz bir biçimde sürdürür ve hasır şapkalar örterek, etrafına ip dolanarak bağlanmış ve sarı ve siyah kumlar saçarak, törene yaklaşan kötülükleri engellemeye çalışırlar.

Totem direğinin yanındaki ağaçlar kesildikten sonra, kötülükleri kovmak amacıyla operatör kutsal beyaz kağıtlarla bir tapınağa giderek, ruhlara sunulmasi için kağıt süslemeleri yapar.

Tören gece başlar ve şafakta biter. Şeytan çıkarmadan sonra, bir saman köyün refahı için festival ilkelerini uygular ve insanlar köyün her yanına totem direkleri koyarlar.

Eunsanbyeolsinje, Baekje askelerinin ruhlarını teselli etmek, köyün refahı ve huzuru için dua etmek üzere düzenlenen bir halk festivalidir.


Çeviri: puduhepa1307


~English~


Important Intangible Cultural Properties 9

Designated Date: 1966.02.15


Address: Chungcheongnam-do (Wide Area), The Wide area of Chungcheongnam-do, Chungcheongnam-do.


Eunsanbyeolsinje means a ceremony for guardian deity held in Byeolsindang, a sanctuary, at Eunsan village, Eunsan-myeon, Buyeo-gun.

Long ago, many Youngsters here died from epidemic. At a night, an old man dreamed that a general, who had died in battle for safeguarding Baekje, entreated him to bury him and his subordinates in a sunny place in exchange for clearing plague. After awaking from dream, he went to the place and found many bones scattered.

The village people buried them in a good place and held exorcism for consoling their spirits.

Then, epidemic disappeared and the village regained peace.
Since then, the village people have held a ceremony for the soldiers.

That is the very Eunsanbyeolsinje. Eunsanbyeolsinje is held every three years on January or February, where about 100 people participate for approximately 15 days.

Ahead of the ceremony, village seniors appointed staff of preparing for the ceremony.

The staff consisting of healthy and honest people are called as military post name such as General, Colonel, Lieutenant, and Private.
It is because Eunsanbyeolsinje has a feature of a ceremony for General. The chief officiating priest preparing for sacrificial offerings keeps them intact and prevent evils from coming close to the ceremony by covering straw mat on well used for it and installing a rope in the surroundings and scattering yellow and black sands.

After cutting down trees at the side of totem pole and making paper flowers to be offered to spirits, operators go to a shrine with holding white paper in their mouths in order to dispel evils.
The ceremony started at night and finished at dawn. After holding exorcism, a shaman holds road festival for the prosperity of the village and people set up totem poles on all sides of the village.

Eunsanbyeolsinje is a folk festive to console spirits of Baekje soldiers and pray for peace and prosperity of the village.Kaynak/Source
Alıntı
#2
Inançlarina bagli yasiyorlar, ne güzel... Sleepy
Tanitim için tesekkürler. ^^
Alıntı
#3
Çok güzel gelenekleri var. Paylasimin için çok tesekkür ederim ablacigim. Emegine saglik. Opucuk

♥ 07 merve ♥TÜRKİYE ℂ⋆
Alıntı
#4
Teşekkür ederiz. Smile
#4everpcy
Alıntı
#5
Muhteşem
Alıntı
#6
Konu ve düzenleme için teşekkür ederiz. ^^
Alıntı
#7
Teşekkür ederiz.
Alıntı
#8
Teşekkürler.
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Korea-fans.com Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise