ZE:A’s Junyoung completes three-hour surgery for orbital fracture

South Korea (대한민국)

ZE:A’den Jun Young, Orbital Kırığı için Üç Saatlik Ameliyatı Tamamladı

Banyoda kayıp düştükten sonra yaralanan Jun Young’ın ameliyatı, Seoul’deki bir hastanede başarı ile tamamlandı.

Jun Young, bilincini geri kazandı ve şu anda bir hasta odasında kalıyor.

A Star Empire’ın temsilcisi şu açıklamayı yaptı, “Jun Young’ın elmacık kemiğinde bir kırık vardı ve cerrah, onun yüzünde iz kalmaması için ameliyatı ağzının içinden yaptı. Kırığın olduğu yerde metal pimler var fakat bu pimler daha sonra çıkarılacak. Jun Young, yaklaşık 10 gün boyunca hastanede kalacak ve iyileşmesi üç hafta daha sürecek. Bu süre içinde o, iyileşmeye odaklanmış olacak.”

butterfly7

After slipping in his bathroom and suffering an orbital fracture, ZE:A’s Junyoung successfully completed his surgery today at a hospital in Seoul.

Junyoung stayed briefly in the recovery room and is currently staying in a patient’s room after regaining consciousness.

A Star Empire representative revealed, “There was a fracture to his cheekbone and the surgeon tried his best so that his face didn’t scar by working from the inside of his mouth. There are metal pins to hold his fracture in place, but that will be taken out later. He’ll be hospitalized for about 10 days, and although he’ll need about three more weeks to recover, the surgery itself went well and he’ll be focusing on recovering for now.”

allkpop / 31.03.2011


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.