Yonsei University (연세대학교)

Yonsei University’s (연세대학교) International Campus Opens in Incheon

Seoul (서울), South Korea (대한민국)

Güney Kore’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Yonsei Üniversitesi, çarşamba günü Incheon’da küresel eğitim ve araştırmaları yürütecek yeni bir kampüs açtı.

Yonsei’nin Incehon’daki Songdo serbest ekonomik bölgesinde yer alan Uluslararası Kampüsü websitesinde, biyoteknoloji ve bilgi teknolojisi alanında yabancı enstitülerle birlikte araştırma ve kalkınma dayanışması yapmasının yanısıra, dünya çapında ve diğer öncü sektörlerde uluslararası ve Koreli öğrenciler için yeni lisans programları kuracağından bahsetmiştir.

Yonsei Üniversitesi 8 binası olan yeni kampüse 2012 yılına kadar 10 bina daha ekleyecek ve 2013’e kadar inşaatın son aşaması olan Ar-Ge dahil, 5 binaya daha başlamayı planlıyor.

(OneLeN)

——

Yonsei University, one of South Korea’s top universities, opened a new campus in Incheon, west of Seoul, Wednesday that will focus on global education and research.

Yonsei’s “International Campus,” located in the Songdo free economic zone in Incheon, will “establish new degree programs in globalization and other pioneer sectors” for international and Korean students, along with research and development cooperation with foreign institutes in biotechnology and information technology fields, the school said on its Web site.

Yonsei will add 10 more buildings by 2012 to eight already built at the new campus, and plans to start the final phase of the construction by 2013, which is to build five more buildings including R&D facilities.

(03.03.2010 / Yonhap)

Image Hosted by ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.