YG Entertainment to Establish a Company in China

YG Entertainment Çin’de Şirket Kuracak

YG Entertainment, “Greater Çin’deki iş girişimlerini genişletmek için, orada ayrı bir şirket kurmak istiyoruz… Şu andai şirketi kurmak için ortaklarımızla işbirliği içerisindeyiz, ama bugün itibariyle ne olacağına dair belirli ayrıntılardan bahsedemiyoruz.” diye belirtti.

Hong Kong’un South China Morning Post yazısına göre YGE, PSY ve BIGBANG’in dünya turu başarısı ile Çin marketine girmek için güven kazandı. Ajans bu ülkede fiziksel albüm satışlarından ve online indirmelerden kâr yapmanının zor olacağını tahmin ediyor, bu yüzden işinde konser ve etkinliklere odaklanmayı planlıyor.

LikeAStar

YG Entertainment stated, “In order to expand our business ventures in greater China, we are planning to start a separate company there… We are currently cooperating with our partners to create a company, but we are unable to mention the specific details on what it will be like as of now.”

According to Hong Kong’s South China Morning Post, YGE gained confidence to enter the Chinese market from the success of Psy and Big Bang‘s world tour. The agency predicts that it will be difficult to make profit from online downloads and physical album sales in the country, so they plan to focus its business on concerts and events.

14.05.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.