YG Entertainment Pushes Back Debut Date of New Girl Group Again

YG Entertainment Yeni Kız Grubunun Çıkış Tarihini Yine Erteledi

YG Entertainment yeni kız grubunun çıkışını erteledi.

Yeni YG grubunun başlangıçta Ocak ayında çıkış yapması beklenirken, şu anda ilk çıkışlarının bu yazdan sonra meydana gelmesi bekleniyor. Ajans grubun çıkışını daha önce de birkaç defa ertelediği için bu ani haber çoğu kişiyi şaşırtmadı.

YG Entertainment Lee Hi, Kang Seung Yoon, G-Dragon, Taeyang ve 2NE1‘ın geri dönüş tarihlerinin Mart ayından bu yılın sonuna kadarki bir zamanda olacağı kesinleştiği için yeni kız grubunun çıkışının ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Şu anda yalnızca iki kızın (Solda: Kim Ji Soo, Sağda: Kim Jenny) yeni grubun parçası olduğu kesin olarak biliniyor.

primadonna

YG Entertainment has delayed the debut of their new girl group.

Though the upcoming YG group was originally slated for a January debut, they’re now expected to come out with their first release after this summer. As the agency has pushed back the debut date a few times already, many are not surprised by the sudden news.

YG Entertainment stated that due to the fact that Lee Hi, Kang Seung Yoon, G-Dragon, Taeyang, and 2NE1‘s comeback dates have been confirmed for any time from March to the end of this year, the new girl group’s debut had to be delayed.

Currently, only two girls (above – Left: Kim Ji Soo, Right: Kim Jenny) have been confirmed to be part of the upcoming group.

26.02.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.