Yakseon of Ancient Wisdom Embraces Food, People and Nature of Today

South Korea (대한민국)

Kadim Bilgeliğin Kucakladığı Yiyecek Yakseon ve Bugünün Doğası

Kore mutfağının özenle hazırlanmış yemeklerini sunan restoranlar için catering şirketleri, mevsimsel malzemelerle hazırlanan ve sağlık veren faydaları üzerine odaklanan menülere yeni bir terim buldu.

“Yakseon”, kelime anlamı ” ilaç kadar iyi olan yiyecek”, temel ilkelerini ve ev yemeği tariflerini öğretmek için kurulan halk merkezlerindeki sınıflara sıçradı. Önümüzdeki aylarda başlayacak bölgesel şenlik mevsimi öncesi, yakseonun daha çok sunumlar ve örnek tadımlıklarla tanıtılacağı görülüyor.

akgbe

From catering companies to restaurants serving elaborate course meals of Korean cuisine, a new buzzword has found its way onto menus that focus on seasonal ingredients and their health-giving benefits.

The word “yakseon,” literally meaning “food that is (as good as) medicine,” has spread to community centers that have set up classes teaching its basic principles and home recipes. Ahead of the regional festival season in coming months, more yakseon seems likely to be introduced in presentations and sample bites.

Yonhap-09.05.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.