UNSC Likely to Respond to N. Korea Rocket Launch Saturday

BMGK’nin K. Kore’nin Füze Fırlatmasına Yanıt Vermesi Bekleniyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin cumartesi günü erken saatlerde Kuzey Kore’nin füze fırlatmasına yanıt olarak tedbirler açıklamaya hazırlandığı söyleniyor. Yanıt, füze fırlatıldıktan bir ay sonra geldi, cevabın başkanlık beyanı şeklinde olması muhtemel ve yasal olarak bağlayıcı bir karar olmayacak.

Moskova’dan bir diplomatik kaynak, ABD ve Çin’in Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze fırlatmasını kınayan bir başkanlık beyanı duyurmak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

Güvenlik Konseyi görüşmeleri, 12 Aralıkta füze fırlatıldıktan sonra başladı, ancak Washington ve Pekin arasındaki görüş farklılıkları nedeniyle ilerleme gerçekleşmedi.

Kaynak, Güney Kore, Rusya ve Güvenlik Konseyi’ndeki diğer ülkelerin büyük olasılıkla tedbiri kabul edeceğini tahmin ediyor.

Unha 3 füzesinin fırlatılması, balistik füze teknolojili herhangi bir füze fırlatmasını yasaklayan 1874 BM Güvenlik Konseyi Kararı’nı ihlal etti.

Kaynak, ABD ve Çin’in aralarındaki farklılıkları azaltmak için son iki hafta içinde kapalı görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti.

Güney Kore’nin 1 Ocak itibariyle geçici üye olarak iki yıllık dönemi başladı, ama Washington ve Pekin arasındaki tartışmalara doğrudan dahil olduğu düşünülmüyor.

akgbe

The United Nations Security Council is said to be preparing to announce response measures to North Korea’s rocket launch as early as Saturday. The response comes more than a month after the launch and will likely be in the form of a presidential statement and not a legally binding resolution.

A diplomatic source in Moscow says the U.S. and China have agreed to announce a presidential statement strongly denouncing North Korea’s long-range rocket launch.

Security Council talks have been in play since shortly after the launch on December 12th, but progress hadn’t been made due to differences of opinion between Washington and Beijing.

The source predicts that South Korea, Russia and other concerned nations on the Security Council will most likely accept the measure.

The launch of the Unha 3 rocket was in violation of UN Security Council Resolution 1874, which bans any rocket launch employing ballistic missile technology.

The source says the U.S. and China held aggressive closed-door talks over the past two weeks to narrow their differences.

South Korea began its two-year term as a nonpermanent member on January first, but it’s not believed to have been directly involved in the discussions between Washington and Beijing.

KBS World-18.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.