Universal Studios Korea

South Korea (대한민국)

Güney Koreli bir heyet Çarşamba günü, gelecek yılın Mart ayında Güney Kore’nin Gyeonngi Eyaleti’nde, A.B.D. merkezli Universal Parks & Resorts ile, Asya’nın en büyük tema parkı yapımına başlamak üzere bir anlaşma imzaladı.
Eyalet yönetimi çalışanları ve bir grup yerli yatırımcı, Seoul’ün yaklaşık 70 km güneybatısında yer alacak Universal Studio tema parkını geliştirmek için anlaşmaya varmışlardır.
Universal Studios Korea adında öngörülmüş bir tesis olan 3 trilyon won (2.67 milyar dolar) değerindeki bu proje, Güney Kore’nin perakende şirketi olan Lotte Group, en büyük çelik üreticisi POSCO E&C’nin inşaat ünitesi ve diğer 10 yerel firmadan büyük yatırımları kendisine çekmektedir.

A South Korean consortium signed a deal Tuesday to break ground March next year for Asia’s largest theme park in South Korea’s Gyeonngi Province alongside U.S.-based Universal Parks & Resorts.
Officials of the provincial government and a group of local investors inked the agreement to develop the Universal Studio theme park on land located about 70 kilometers southwest of Seoul.
The envisioned resort, named Universal Studios Korea, is a 3 trillion won (US$2.67 billion) project that draws on major investment from South Korean retail conglomerate Lotte Group, the construction unit of top steelmaker POSCO E&C, and 10 other local firms.

(19.01.2010 / Yonhap)

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.