TVXQ Changmin’s ‘Fly with the Gold’ to Land in Korea

TVXQ Changmin’in ‘Fly with the Gold’ filmi Kore’de Gösterilecek

TVXQ’nun Changmin’i Japon sinemasında çıkışını yaptıktan sonra, 10 Eylül’de Fly with the Gold’la Kore’de de gösterilecek.

24 milyar won çalmayı planlayan altı yetenekli hırsız hakkında olan Fly with the Gold’un 2012 yılında Japonya’da prömiyeri yapıldı. Film, Japonya’da çok satan bir roman üzerine kurgulanmıştır.

Yönetmen Izutsu Kazuyuki filmin başına geçti ve popüler Japon oyuncular Tsumabuki Satoshi ve Asano Tadanobu başroller olarak belirlendi. Film, Takasaki Film Festivali, Osaka Sinema Festivali ve the Japanese Academy’de ödüller kazanarak sinematik kalitesini kanıtladı.

Changmin; filmde ‘Momo’ ismiyle yer alırken, yurtdışında okuyan bir öğrenciymiş gibi gözüken Kuzey Koreli bir ajan olmakla birlikte banka soygunu sırasında bombalarla ilgilenen kişi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle bir yabancı olarak Changmin Osaka aksanını oynamasıyla bir çok güzel eleştiri aldı.

Ayrıca Changmin 37. Hochi Film Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Başrol dalında aday olarak gösterildi ve ayrıca 36. Japanese Academy Ödülleri ve Japonya Film Kritikleri Ödülleri’nde Yeni Çıkan Ödülleri’ni aldı.

pwanggatime

After making his Japanese debut on the bigscreen, TVXQ’s Changmin will be bringing Fly with the Gold to Korea on October 10.

Fly with the Gold premiered in Japan in 2012 and is about six skilled robbers who plan to steal 24 billion won. The movie is based on a Japanese best seller novel.

Director Izutsu Kazuyuki took the microphone and popular Japanese actor Tsumabuki Satoshi and Asano Tadanobu are the main characters. The movie has proven its cinematic quality having won awards at the Takasaki Film Festival, Osaka Cinema Festival and the Japanese Academy.

Changmin plays ‘Momo,’ a North Korean spy undercover as a study abroad student, who took care of the bombs in order to rob the bank. Especially as a foreigner, Changmin received a lot of praise for his acting with the Osaka dialect.

He was also nominated as the Best Supporting Actor at the 37th Hochi Film Awards and received the Newcomer Awards at the 36th Japanese Academy Awards and the Japan Movie Critics Awards.

11.09.2013-Mwave

null

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.