TVXQ′s Max Changmin Thanks Everyone at the ′Japan Academy Awards′

TVXQ Üyesi Max Changmin ′Japonya Akademi Ödülleri′nde Herkese Teşekkür Etti

TVXQ (DBSK) üyesi Max Changmin, 8 Mart tarihinde düzenlenen Japonya Akademi Ödülleri’nde Yılın Çaylağı Ödülünü kazanan ilk Koreli oldu.

Şarkıcı, bu onuru kabul etmek için o gün canlı olarak düzenlenen törene katıldı ve duygularını ifade ederken herkese teşekkür etmeyi de unutmadı.

Max Changmin, Run with the Gold isimli Japon filmindeki Momo karakteri ile beyaz perdede yaptığı çıkış için bu ödüle layık görüldü. Changmin film vizyona çıktığında, özellikle mükemmel Osaka aksanıyla övgü toplamıştı.

Max Changmin ödülünü aldıktan sonra, “Böyle mükemmel bir yönetmen, mükemmel sanatçılar, mükemmel meslektaşlar ve ekip çalışanlarıyla çalışabildiğim için onur duyuyorum. Bu önemli ödül bana verildiği için çok duygulandım. Teşekkür ederim,” dedi.

Sunucular Japonya’da sinema filminde rol alırken zorluklarla karşılaşıp karşılaşmadığı ile ilgili soru sorduklarında, “Yönetmen Izutsu [Kazuyuki] ile iyi iletişim kuramadım çünkü onun Kansai aksanının anlaşılması çok zordu. O çok korkutucu,” şeklinde komik bir cevap verdi.

Japonya Akademi Ödülleri, bir önceki yılda yayınlanan filmleri 16 ayrı kategoride ödüllendiriyor. Max Changmin bu törende Yılın Çaylağı Ödülünü kazanan dört oyuncu arasında tek yabancı oyuncu ve bu kadar büyük bir başarı yakalayan ilk Koreli.

primadonna

TVXQ (DBSK) member Max Changmin became the first Korean to win the Newcomer of the Year Award at the Japan Academy Awards on March 8.

The singer appeared at the ceremony held live that day to accept the honor, and remembered to thank everyone while showing off his wit.

The trophy was awarded to Max Changmin for his work with the role Momo in his Japanese big screen debut piece Run with the Gold. He was especially praised at the time of the film′s release for his perfect Osaka dialect.

After receiving his trophy, Max Changmin said, “I was honored to be able to work with such a great director, such great actors, such great colleagues and such great staff members. I was also touched at being awarded this great award. Thank you.”

When asked by the MCs whether he experienced any difficulties in his first big screen role in Japan, the singer answered humorously, “I couldn′t communicate well with director Izutsu [Kazuyuki] because his Kansai dialect was so difficult to understand. I was scolded a lot. He was very scary.”

The Japan Academy Awards gives out honors in a total of 16 categories for the films released in Japan in the past year. Max Changmin was the only foreign actor among the four actors who won the Newcomer of the Year Award this day, and was the first Korean ever to achieve such a feat.

11.03.2013 – enewsWorld

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.