Trade Ministry Seeks Additional Budget for Trade Insurance

Ticaret Bakanlığı Ticaret Sigortası için Ek Bütçe İstedi

Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı bu yılki ticaret sigortası fonu için ek 50 milyar won isteyen bir tasarıyı parlamentoya sunduğunu açıkladı.

Ek bütçe hükümetin ticaret sigortası fonunu 200 milyar wondan 250 milya wona yükseltecek.

Bakanlık, zayıflayan Japon yeni gibi çeşitli faktörler nedeniyle Güney Kore ihracatının azaldığını, kararın kısa vadeli ihracat kredi sigortası ve kur riski sigorta desteğini güçlendirmek için yapıldığını belirtti.

Tasarı kabul edilirse, Kore Ticaret Sigorta Kurumu küçük ve orta şirketler için ticari sigorta desteğini 35 trilyon wondan 40 trilyon wona genişletecek.

akgbe

The Ministry of Trade, Industry and Energy said it submitted a bill to parliament asking for an additional 50 billion won for this year’s trade insurance fund.

The additional budget would raise the government’s funding for the fund from 200 billion won to 250 billion won.

The ministry explained the decision had been made to strengthen support for short-term export credit insurance and foreign exchange risk insurance as South Korean exports remain sluggish due to several factors, including a weakened Japanese yen.

If the bill is passed, the Korea Trade Insurance Corporation will expand its trade insurance support for small to medium companies from the current 35-trillion won to 40-trillion won .

KBS World-20.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.