Super Junior’s Yesung’s Enlistment Date Confirmed for May 6th

Super Junior Üyesi Yesung’un Askere Gidiş Tarihi 6 Mayıs Olarak Kesinleşti

Tarih belli oldu! Yesung önümüzdeki ayın 6’sında askere gidecek.

Yesung, 24 Mart’ta gerçekleşen ‘Super Show 5’ konseri esnasında, “5 yıllık bir stajyerlik sürecim oldu ve 8 yıldır bir Super Junior üyesi olarak hayranlarımız ile birlikteydim. Sahnede şarkı söylemenin ne kadar değerli olduğunu unutmuşum. Bunun ne kadar önemli olduğunu ancak şimdi fark ettim. Ben burada değilken lütfen Super Junior üyelerine göz kulak olun. Lütfen beni unutmayın.” şeklinde konuşarak hayranlarına askere gideceğinin haberini vermişti.

SM Entertainment resmi bir basın açıklaması ile şarkıcının kesinleşen askere gidiş tarihini açıkladı bu artık kaçınılmaz bir hale geldi. Yesung 4 haftalık acemilik eğitimine başlamak üzere 6 Mayıs’ta orduya katılacak ve daha sonra kalan 23 ay boyunca bir kamu hizmeti çalışanı olarak görev yapacak.

Yesung kişisel olarak biraz vakit geçirirken, aynı zamanda askere gidene kadar pek çok programını yürütecek. Fakat ne yazık ki, askere gitmeden önce uzun bir süre yurt dışına çıkmayı engelleyen kurallar yüzünden bu ayın sonlarına doğru Brezilya’da başlayacak olan Güney Amerika ‘Super Show 5’ konserlerine katılamayacak.

Ajans ayrıca Yesung’un askere sessizce gitmek istediğini bildirdi. Dolayısıyla, 6 Mayıs’ta resmi olarak büyük bir uğurlama merasimi düzenlenmeyecek.

Min-Hee Chang^^

The date has been set. Yesung will be enlisting next month on the 6th.

The Super Junior member had already clued his fans in at the group’s previous ‘Super Show 5‘ concert, saying, “I was a trainee for 5 years, and I was with fans as a Super Junior member for 8 years. I am thankful for all the love. I’d forgotten how precious it was to sing on stage. I realized only now how much it means. While I’m not here, please take care of the Super Junior members. Please don’t forget about me,” while revealing that his enlistment was coming up this year.

The inevitable has now come with SM Entertainment announcing the confirmed enlistment date through an official press release. Yesung will be enlisting on the 6th to enter his basic military training for 4 weeks, and then will carry out the remainder of the 23 months as a public service officer after that.

He’ll still be carrying out many of his schedules until the date while he also spends some personal time, but he will unfortunately be missing out on the South American ‘Super Show 5′ concerts that will be kicking off later this month starting in Brazil, due to policies that prevent him from traveling abroad for long periods of time before enlistment.

The agency has also revealed that Yesung wishes to enlist quietly, and thus, there will not be a big sending-off event that will be held officially on the 6th.

12.04.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.