Super Junior Wrap Up South American Leg of ‘Super Show 5′ With Concert in Peru

Super Junior ‘Super Show 5′ın Güney Amerika Ayağını Peru’da Sonlandırdı

Super Junior ‘Super Show 5’ dünya turnesinin Güney Amerika ayağını Peru’da tamamladı!

Super Junior, Güney Amerika’da solo konser düzenleyen ilk Koreli sanatçı olarak ve muazzam bir seyirci çekerek her ülkede rekor kırdı. Grup Güney Amerika yolculuğuna 21 Nisan’da Brezilya’da başladı ve daha sonra Arjantin, Şili ve Peru’da devam etti. Turne boyunca toplamda 40.000 Güney Amerikalı hayranıyla buluştu.

SM Entertainment, “Her havaalanında etrafı inanılmaz derecek çok sayıda Super Junior hayranı kuşattı. Bu yüzden güvenlik önlemleri için VIP geçitler kullanmak zorunda kaldılar. Bu sadece havaaalanı ile sınırlı değildi. Hayranlar otel ve konser alanları da dahil olmak üzere onları her yerde takip ettiler, beklediler ve gruba sonsuz tutku ve desteklerini mükemmel bir şekilde gösterdiler. Bir noktada polis bile müdahale etmek zorunda kaldı.” ifadesinde bulundu.

Super Junior Güney Amerika turnesinin finalini Peru’nun başkenti Lima’da bulunan Jockey Club’da 10.000 hayranının karşısında gerçekleştirdi. Ayrıca, bilet alamayan yaklaşık 3.000 hayran konser alanının dışında durdu.Super Junior, “Güney Amerika turnemizi tamamladık. Harika zaman geçirdik. Dünyanın karşı tarafından bize sevgisini gösteren Güney Amerikalı hayranlarımıza minnettarız.” şeklinde konuştu.

Min-Hee Chang^^

Super Junior wrapped up the South American leg of their ‘Super Show 5‘ world tour in Peru!

They set records in every country, by being either the first Korean artist to have a solo concert or drawing the largest crowd. The group started off their South American journey in Brazil on the 21st and continued onward to Argentina, Chile, and Peru. In all, they performed in front of 40,000 South American fans.

SM Entertainment said, “Every airport Super Junior went to was filled with an incredible number of fans, so they had to use the VIP passageways for safety precautions. It wasn’t just limited to the airport. Fans were waiting for them everywhere they went, including their hotel and concert venue, they showed an immense amount of passion and support for them. At one point, the police even had to step forward.”

Super Junior held the South American finale in Peru at Lima’s Jockey Club in front of 10,000 fans. About 3,000 extra fans stood outside the concert venue because they weren’t able to get tickets. Super Junior said, “It hasn’t hit us yet that we’re done with the South American tour. We had such a great time. We’re so thankful to our South American fans for showing us love from the opposite side of the globe.”

29.04.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.