Statue Featuring Wartime Sex Slaves Dedicated in U.S.

Savaş Zamanı Cinsel Köleler için ABD’de Heykel Yapıldı

Eski bir cinsel köle olan Güney Koreli büyükanne Kim Bok-dong, Glendale, Kaliforniya, ABD’deki bir halk kütüphanesinin önündeki parkta, Dünya Savaşı sırasında Japon ordusu için cinsel köle olmaya zorlanan Koreli kadınları simgeleyen bir kız heykelinin töreni sırasında belediye meclisi üyeleri ile poz verdi. Heykel, Seoul’deki Japon Büyükelçiliği önünde dikilenin bir kopyası ve yurt dışında bir ilk.

Japonya’nın güçlü protestosuna rağmen, şehir yönetimi savaş zamanı cinsel kölelik kurbanlarından özür dilemesi ve tazminat ödemesi için Japonya’yı teşvik etmek üzere tasarlanan heykel için alan sağladı. Japonya tarihi gerçekleri inkar ederken, şimdiye kadar harekete geçmeyi reddetti. Tarihçiler, çoğunlukla Koreli 200.000 ‘den fazla Asyalı kadının Japon askerlere cinsel köle olarak hizmet etmek zorunda kaldığını tahmin ediyor.

akgbe

South Korean grandma Kim Bok-dong, a former sex slave, poses with city council members during a ceremony to dedicate a statue of a girl symbolizing Korean women who were forced into sex slavery for the Japanese army during World War II at a park in front of a public library in Glendale, Calififornia. The statue is a replica of the one set up in front of the Japanese Embassy in Seoul, and the first of its kind abroad.

Despite Japan’s strong protest, the city government provided the land for the statue, which is designed to urge Japan to apologize and compensate the victims of the wartime sex slavery. Japan has so far refused to make actions, while denying the historic facts. Historians estimate more than 200,000 Asian women, mostly Koreans, were forced to serve as sex slaves for front-line Japanese soldiers in the war.

Yonhap-31.07.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.