SS501’s Kim Kyu Jong enlists in the army

South Korea (대한민국)

SS501’den Kim Kyu Jong Orduya Teslim Oldu

SS501’den Kim Kyu Jong, 23 Temmuzda Kore ordusuna resmi olarak katıldı ve Junju acemi eğitim merkezinde dört haftalık acemi eğitimi başladı.

Dört haftalık eğitimden sonra, Kim Kyu Jong önümüzdeki iki yıl boyunca bir kamu hizmeti personeli olarak hizmet verecek. Ajansından bir temsilci, “Heo Young Saeng arkadaşını askere uğurlamak için orada olacak.” şeklinde açıklama yaptı. Heo Young Saeng ile birlikte, grubun diğer üyesi Kim Hyung Jun da Kim Kyu Jong’u uğurlamaya geldi.

Kim Kyu Jong aslında bir hepatit B taşıyıcısı olduğu için zorunlu askerlikten muaf tutulmuştu. Fakat yasa değişiklikleri bu muafiyeti kaldırdı ve bir kamu hizmeti çalışanı olarak görev aldı.

Min-Hee Chang^^

On July 23rd, SS501‘s Kim Kyu Jong made his official enlistment in the Korean army and began his four weeks of training at the Junju recruit training center.

After his month of training, Kim Kyu Jong will be serving as a public service personnel for the next two years. A representative of his agency stated, “Heo Young Saeng will be at the scene of Kim Kyu Jong’s enlistment to bid his friend farewell.” However, in addition to Heo Young Saeng, fellow member Kim Hyun Jun also bid his farewell to Kim Kyu Jong.

Kim Kyu Jong was actually eligible for exemption from the mandatory enlistment law for being a type B hepatitis carrier, but changes in the law terminated the exemption and switched his position to that of a public service personnel.

23.07.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.