Soloist Paul Baek Releases “Remember You” MV

Solo Sanatçı Paul Baek “Remember You” Klibini Yayınladı

Paul Baek, son single’ı “Hello my Ex“in yayınlanmasından bu yana geçen bir yılı aşkın süreden sonra “Remember You“ ile dönüş yaptı.

“Remember You“ biraz hüzünlü sözleri ve melodisine rağmen, canlı bir tempoya sahip olan orta tempolu bir pop şarkısı. Paul Baek çocukken dinlediği country tarzı müzikle modern pop tarzını birlikte sergiliyor.

Klibin yapımcısı Cho Kyung Il, çiftlerin hayatını birçok insanın günlük hayatını harcadığı sosyal ağ servisleri merceğinden göstermeyi denemiş. Klipte Facebook güncellemelerinden oluşan bir ‘slayt gösterisi’ kullanılarak bir çiftin aşk hikayesinin zaman dizini zekice tasvir ediliyor.

Diğer haberlere göre, Paul Baek Mart ayında Philadelphia’nın Wharton Ticaret Okulu’na gitmeyi planladığı için müzikle uğraşırken aynı zamanda da çok çalışıyor. Wharton dünyanın en iyi ticaret okullarından biri olarak biliniyor.

primadonna

Paul Baek makes his return with “Remember You“, over a year since the release of his last single “Hello my Ex“.

“Remember You” is a mid-tempo pop song that has bright beat along despite somewhat sad lyrics and melodies. Paul Baek shows the trendy pop style together with the country genre music he used to listen to as a child.

The video’s producer Cho Kyung Il tried to show the lives of couples through the lens of SNS, since it consumes so many people’s daily lives. The music video cleverly depicts the chronology of a couple’s love story using a ‘slideshow’ of Facebook updates.

In other news, Paul Baek has also been studying hard while working on music as he is planning to go to Philadelphia ‘s Wharton Business School in March. Wharton is widely considered to be one of the world’s best business schools.

04.02.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.