SNSD (소녀시대) / Run Devil Run

Seoul (서울), South Korea (대한민국)

SNSD grubu üyeleri, “Black Soshi” konseptleriyle Ocak ayından beri bizleri meraklandırıyordu ve sonunda “Run Devil Run” adı altında yeni single’ları piyasaya çıktı.

T-ara grubunun “I Go Crazy Because Of You” ve Kara grubunun “Lupin” şarkıları ile baştan çıkartıcı kadın konsepti K-Pop’ta açıkça egemen olmakta. Fakat akılda kalıcı nakaratı ve özellikle SNSD’nin canlı imajlarını değiştirmesi ile “Run Devil Run” şarkısı, hiç şüphesiz S♥NE’nin ayaklarını yerden kesecek ve belki de grubun yeni hayranlar edinmesini sağlayacaktır. Ayrıca, bugünlerde K-Pop dans şarkılarında çok sık göremeyeceğiniz bir şeyin, otomatik düzen eksikliği de mevcuttur.

Bu şarkının Busbee (Boom Boom Bang), Blur’dan Alex James, Lindsay Lohan’ın “Speak” isimli albümünde katkısı bulunan Kalle Engstrom ve daha birçok isim tarafından bestelendiği söylenmektedir.

Ayrıca,kriko ile dişlerini fırçalaması ile bilinen ünlü Amerikalı artist Ke$ha, 2008 yılında Youtube’a sızdırılan ve bu parçanın gayri resmi hali olan bir örnek şarkı kayda almıştır. Fakat, SNSD’nin şarkısı bu üretimin, bu örneğin resmi versiyonudur.

Bu nedenle müzik videosu bir süreliğine yayınlanmayacak.

(sark_gunesi)

——————————————–

The SNSD girls have been teasing us since January with their “Black Soshi” concept, and the official track has been released – it’s officially called Run Devil Run, and we already know it’s got hit single status!

With tracks like T-ara’s I Go Crazy Because of You and Kara’s Lupin, the femme fatale concept is definitely taking over kpop, but with its infectious chorus and SNSD’s especially dramatic image change, Run Devil Run will undoubtedly S♥NE’s off their feet and probably lure in some new fans in process. There’s also a lack of autotune, something you don’t see very often amongst kpop dance tracks these days.

It’s said that this track was composed by Busbee (Boom Boom Bang), Alex James of Blur, Kalle Engstrom (contributed on Lindsay Lohan’s Speak album) and more.

Furthermore, popular American artist Ke$ha (you know, the one that brushes her teeth with jack) recorded a guide track (thereby unofficial) version, which was leaked onto Youtube in 2008. However, SNSD’s track is the official version of this production.

So the music video won’t be out for a bit of time.

(17.03.2010 / Allkpop)

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.