Snow Festival Kicks Off in Daegwallyeong

Daegwallyeong’da Kar Festivali Başladı

Gangwon Eyaletinde bulunan Pyeongchang ilinin dağlık bölgesinde, cuma günü popüler kış festivali başladı.

10 gün boyunca sürecek olan Daewallyeong Kar Festivalinde, maraton, dağ tırmanma yarışması, sanat ve edebiyat programları da dahil olmak üzere çeşitli etkinler yer alacak.

Yakınlardaki Songcheonda çocuklar için buzda kızak, üst düzey spin ve kızak yarışı düzenlenecek. Geleneksel pazarda, yerel tofu yemekleri, karabuğday pankeki ve kurutulmuş Pollock yemekleri servis edilecek.

Alpensia Kongre Merkezinde, cumartesi günü Çin kültür ve sanat sergisi düzenlenecek ve pazar günü ise ünlü sanatçıların ve hattatların eserleri sergilenecek.

nobia

A popular winter festival opened on Friday in the mountainous area of Pyeongchang, Gangwon Province.

The Daewallyeong Snow Festival will feature a number of events over 10 days, including a marathon, mountain climbing contest and arts and literary programs.

Nearby Songcheon will hold activities for children such as ice sledding, bobsledding and top spinning. A traditional marketplace will also serve local cuisine of tofu, buckwheat pancakes and dried pollock dishes.

At the Alpensia Convention Center, a Chinese arts and cultural exhibition will be held Saturday and Sunday showcasing works of famed artists and calligraphers.

03.01.2013-Kbs

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.