S.Korea to Promote Reading at School

South Korea (대한민국)

G. Kore Okulda Okumaya Destek Veriyor

Eğitim Bakanlığının pazartesi günü açıkladığı plana göre, öğrenciler, daha fazla kitap okuma ve kitap okuma programlarına katılıma teşvik edilecekler.

Okul sonrası programların bir parçası olarak, okulda “okuma ve tartışma kulübüne” ve okuma kampına dahil olan öğretmen ve öğrencilere çeşitli okuma faaliyetleri tanıtılacak.

Öğretmenler öğrencilerin okumadaki yeteneklerine rehberlik ederek keskinleşmesine yardımcı olacaklar. Bakanlık, bu yıl okuma kulüplerinde olan 500 öğretmene mali destekte bulunacak. Okuma kulüplerinde devlet desteği alan öğretmenlerin sayısı 2013’te 1000’e yükselecek.

zyazı

The Education Ministry announced plans on Monday to encourage students to read more books and participate in more reading programs.

As part of the after-school programs, various kinds of reading activities will be introduced at schools for teachers and students, including “reading and debate” clubs and reading camps.

To help teachers sharpen their capabilities to guide students in reading, the ministry will offer financial support to 500 teachers’ reading clubs this year. The number of teachers’ reading clubs receiving government support will grow to one-thousand by 2013.

04.07.2011 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.