SK Wyvern’s Kim Suffered Mild Stroke Last Season

South Korea (대한민국)

SK Wyverns’ten Kim Geçtiğimiz Sezon Hafif Bir Rahatsızlık Geçirdi

Sk wyverns’in top atıcısı Kim Kwang-Hyun, geçen yıl bir çeşit sakatlık geçirdikten sonra ekibinin Korean Series (Kore Beyzbol Ligi)’e katılmasına katkı sağladı. Başlangıçta, sadece basit bir yüz felci olmadığını kulüp bu hafta belirtti.

Ülkenin en iyi sol top atıcılarından birisi olan Kim, sezon sonunda zaferlerini kutlamak için takım arkadaşlarıyla içmeye gittiği sırada felç nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Ancak daha sonra, beyine giden kan damarlarından birinin rahatsızlığa sebep olduğunu, beyin ödemi belirtileri gösterdiği teyit edildi. Ekip yetkilileri bir gelişme olana kadar müşehade altında tutmaya karar vermişti.

Kulüp Genel Sekreteri Min Kyung-Sam Salı günü “Kim geçen yıl beyin ödemine bağlı yüz felci geçirmişti” dedi.

“Fakat doktor, beyzbol oynaması açısından herhangi bir olumsuz etkisi olmaz” dedi ve bu nedenle bu sezon oynaması için izin aldıklarını belirtti.

‘hilal’

SK Wyvern pitcher Kim Kwang-Hyun suffered a kind of stroke last year after helping his team clinch the Korean Series, not just the simple facial nerve paralysis that was initially reported, the club disclosed this week.

Kim, touted as one of the best left-handed pitchers in the country, was hospitalized with paralysis following a drinking binge with his teammates as they celebrated their victory at the end of the season

However he was later confirmed to have shown symptoms of cerebral infarction, which is caused by a disturbance to blood vessels supplying blood to the brain, a development that team officials decided to keep under wraps until now

“The reason why Kim had facial nerve paralysis last year was due to a cerebral infarction,” Min Kyung-sam, the team’s general manager, said on Tuesday.

“But the doctor said it would not have any adverse affect in terms of him being able to play baseball, and that’s why we are letting him play this season.”

20.07.2011-Chosun

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.