Siwon and Sooyoung Become Ambassadors for ‘UNICEF’s Santa Campaign

Siwon ve Sooyoung ‘UNICEF’ Santa Kampanyasının Elçileri Oldular

Super Junior Siwon ve Girls’ Generation Sooyoung ‘UNICEF’in Santa Kampanyasının yeni elçileri oldular. Kampanya Noel Noel tatili sezonunda ihtiyacı an çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor.

UNICEF 17 Aralık’ta “Sooyoung gönüllü çalışmalarımızda sürekli yer alan bir isim ve Siwon geçtiğimiz 2 yıldır ‘UNICEF’ elçisi ve çocuklara yardım eden Noel Baba imajına ve bu kampanya için son derece uygun bir elçi.” diye duyurdu.

Sooyoung:”Ben aktivitelerimle meşgul olmama rağmen, yeteneğimi gerçekten önemli bir konuda kullanacağım için memnunum. Çünkü ben sevginin geri döneceğini, çocuklara ulaşabileceğimi biliyorum ve buna memnun bir kalp ile katılacağım.Bu Noel tatilini yoğun geçireceğinizi tahmin ediyorum, ama komşu ülkelerinizdeki çocukların sizin ufakta olsa yardımınıza ihtiyaçları var. Umut ediyorum ki onların Noel Babaları olursunuz.” dedi.

Siwon: “UNICEF’e katıldıktan sonra her zaman destekledim ve kendimi sorumlu ve görevli hissettim. Lütfen sizlerde Santa Kampanyasına katılın ve sizin yardımınıza ihtiyacı olan çocuklara hayat kurtaran hediyeler gönderin.” dedi.

Blingbling*

Super Junior’s Siwon and Girls’ Generation’s Generation’s Sooyoung have been appointed as ambassadors for ‘UNICEF’s santa campaign to help children in need this holiday season!

UNICEF announced on December 17, “Sooyoung, who has been consistently participating in various volunteer work, and Siwon, who has been a ‘UNICEF’ ambassador for the past two years, fit the image of santas who help children and were appointed as ambassadors for this campaign.”

Sooyoung shared, “Although I am busy with my activities, I am joyful to use my talent for a really important cause. Because I am able to return the love I received to children, I participated with a joyful heart. Though all of you might be spending a busy holiday season, I hope that you will become santas who give big hope to the children in need in our neighboring countries right now with a bit of your help.”

Siwon said, “After teaming up with UNICEF, every time I promote, I feel a sense of responsibility and duty… Please participate in the santa campaign and send a life-saving gift to the children who are in need of dire help.”

Siwon and Sooyoung are known for their hearts of gold and continue to fight for a good cause as ambassadors for ‘UNICEF’. The two idols were overseas, but they flew in to film the video for the campaign below!

17.12.2013-allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.