SHINee Kick Off ‘SMTOWN WEEK’ with their solo concert ‘The Wizard’

SHINee ‘SMTOWN WEEK’ Etkinliğinde Solo Konserleri ‘The Wizard’ı Gerçekleştirdi

SHINee 21 Aralık’ta KINTEX Ilsan’da ‘SMTOWN WEEK’ etkinliğinde 3 saatlik solo konser verdi.

5 üye birlikte “Hitchhiking’, “Nightmare” ve “Dream Girl” ile açılış sahnesini gerçekleştirdi. Devamında fanların favori şarkıları ve çıkış şarkıları “Replay”, “Love Like Oxygen”, “Juliet”, “Ring Ring Dong” ve daha fazlasını söylediler. Ayrıca Kore’de ilk kez “Honest”, “Sleepless Night”,”Dazzling Girl” ve “Run with Me”yi söylediler.Ayrıca fanlar “In My Room” ve Taemin’in besteleyip yazdığı “Cry for Me” ve “Get Down” performanslarına bayıldılar.

Shawollar etkinlik boyunca “Bugün harika iş çıkardınız.” yazan bir pankart taşıyarak SHINee’nin kalbine dokundular. Jonghyun:” Sizi her etkinlikte böyle gördüğümüzde, daha fazla sevgi vermek için kalbimiz daha çok çalışıyor. Size sevgilimizi daha fazla veriyor ve şovlarımızda en iyi performansı sergilemeye çalışıyoruz.Bir dahaki konser ve albümde daha fazla sevgi vereceğiz. Bu bizi birbirimize daha fazla yakınlaştırıyor. Sizler bizim ruh eşlerimizsiniz.” dedi.

Taemin:” Biz yakın olsakta çok sık konser vermedik.Biz bu şov için çok sıkı çalıştık, bittiği için üzgünüz. Herkese bu ılık kışı bizle geçirdiği için teşekkürler. Bugün bence Noel günü.”dedi.

‘SMTOWN WEEK’ etkinliği 21-29 Aralık tarihlerinde KINTEX’de olacak. TVXQ, Super Junior, Girls ’ Generation, SHINee, f (x) ve EXO peş peşe konserler verecek.

Blingbling*

SHINee kicked off ‘SMTOWN WEEK’ with their three-hour solo concert, ‘The Wizard’, at KINTEX, Ilsan on the 21st!

The five members performed “Hitchhiking”, “Nightmare”, and “Dream Girl” for their opening stage and then went on to get fans following along to their hit songs including their debut song “Replay”, “Love Like Oxygen”, “Juliet”, “Ring Ding Dong”, and more. They also performed “Honesty” and “Sleepless Night” for the first time as well as “Dazzling Girl” and “Run With Me” for the first time in Korea. The boys also got fans swooning with their stages for “In My Room”, Taemin’s self-created song “Cry For Me”, and “Get Down”.

Shawols also touched SHINee’s hearts with an event in which the audience held placards which read, “You did a good job today as well”, during their encore stage. Jonghyun shared, “Every time we see an event like this, we form the heart to work harder as much as we received a lot of love. Since the love we received is so much, we tried to show a more perfect performance so it is regretful that we couldn’t do better. We will return [the love] through our next concert and album… The distance between you all and us keeps getting closer. You are our soul mates.”

Taemin shared, “Although we are near, we don’t have domestic concerts often so we worked harder starting with the rehearsal so we’re sad that it’s over… Thanks to everyone, we were able to spend a warm winter. I will think of today as Christmas.”

‘SMTOWN WEEK’ will run from December 21-29 at KINTEX with TVXQ, Super Junior, Girls’ Generation, SHINee, f(x), and EXO’s concerts back-to-back.

22.12.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.