Seoul to Create Comics Streets, Cartoon Museum in Myeongdong

Seoul, Myeongdong’da Karikatür Sokakları ve Çizgi Film Müzesi Oluşturuyor

Seoul Belediyesi, Myeongdong’da karikatür sokakları ve bir karikatür müzesi oluşturmayı planlıyor.

Masraflar için 3.2 milyar won karşılayan Seoul Metropolitan Yönetimi, Seoul Animasyon Merkezi ve yabancı turistlerin bulunduğu yerin yakınlarında olması beklenen müzeye uygun bir yer için 200 metrekarelik bölge arıyor.

Karikatür sokakları, Myeongdong İstasyonu’nun 3. çıkışı ile Soongeui Kadın Üniversitesi arasındaki bir bölümde ve Toegyero’da olacak.

Sokaklarda animasyon ile ilgili ürünler, özel şirketler ve karikatüristler için sergi salonları içeren bir bitpazarı kurulacak.

JunHong

Seoul City plans to create comics streets and a cartoon museum in Myeongdong.

The Seoul Metropolitan Government, which has secured a budget of three-point-two billion won for the project, is looking for a proper site for a 200 square meter museum in the area, preferably a region frequented by foreign tourists and a place close to Seoul Animation Center.

The comics streets will be created on Toegyero and a section between Exit 3 of Myeongdong Station and an annex to Soongeui Women’s College.

The streets will house a flea market for animation-related products and exhibition halls for private companies and cartoonists.

07.03.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.