Seoul Takes N. Korean Envoy’s Remarks as Positive Sign

Seoul K. Kore Heyetinin Açıklamalarını Olumlu Bir İşaret Olarak Aldı

Seoul’den bir yetkili, hükümetin Kuzey Kore Yardımcı Mareşal Choe Ryong-hae’nin ülkesinin ilgili taraflarla diyaloğunu devam ettirme istediği ile ilgili açıklamalara olumlu baktığını belirtti.

Cuma günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Kuzey Kore’nin özel temsilcilerinin yaptığı toplantının ardından, Güney Koreli yetkili Choe’nin sözlerini gelecekteki diyalog için olumlu bir işaret olarak yorumladı.

Yetkili, iki Kore arasındaki görüşmelerin en önemli konu olduğunu, Güney’in daha fazla bilgi açıklandığında toplantıda ne konuşulduğu ile ilgili daha fazla analiz yapacağını sözlerine ekledi.

akgbe

An official in Seoul said that the government positively views North Korean Vice Marshall Choe Ryong-hae’s remarks in Beijing that his country wants to resume dialogue with relevant parties.

Following the North Korean special envoy’s meeting with Chinese President Xi Jinping on Friday, the South Korean official commented that Choe’s remarks are a positive sign for future dialogue.

The official added that holding inter-Korean talks is the most important issue and that the South will further analyze what was discussed at the meeting when more information is released.

KBS World-25.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.