Seoul City to Provide Traffic Forecast Service

Seoul Belediyesi Trafik Durum Tahmin Servisi Sağlayacak 

Seoul büyükşehir yönetimi, Eylül ayından itibaren trafik tahmin hizmeti sunacağını açıkladı.

Hizmet, Seul’deki şehirlerarası otobanlarda ve Gyeongbu Otoyolundaki trafik koşullarına tahmin etmeyi sağlayacak. Hizmet, şehir hükumetinin Web sitesinde ve akıllı telefon uygulaması olarak sunulacak.

Seoul şehir hükumeti, beş yıllık trafik veri analizi yaparak, 1 saat 15 dakika aralıklarla trafik durum tahmini sistemi kurdu. Sistem ayrıca hava, inşaat ve kazalar gibi değişkenleri de dikkate alacak.

Şehir hükumeti gelecek yıl, Seoul’ün şehir merkezinde bulunan diğer ana yolları ve Sejongno’daki trafik durum tahminlerini de hizmete sunmayı planlıyor.

nobia

The Seoul metropolitan government says it will offer a traffic forecast service from September.

The service will provide predictions on traffic conditions on the Gyeongbu Highway and inter-city expressways in Seoul. The service will be available on the city government’s Web site and in the form of a smartphone application.

The Seoul city government built the system to forecast traffic at 15-minute and one-hour intervals by analyzing five years of traffic data. The system also considers variables such as the weather, accidents and construction.

The city government plans to offer traffic predictions on Sejongno and other main roads in downtown Seoul next year.

18.02.2014-kbsglobal

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.