Saenuri’s Park Urge Mature Political Culture

South Korea (대한민국)

Saenuri’den Park, Gelişmiş Politika Kültürü Çağrısında Bulundu

İktidardaki Saenuri Partisinin acil durum liderlik komitesi başkanı, siyasi partilerin, diyalog ve uzlaşmayı merkez alan gelişmiş bir politika kültürü oluşturmalarının zorunlu olduğunu vurguluyor.

Salı günü KBS Radyo’da yayınlanan konuşmasında Park Geun-hye, geçen hafta Ulusal Meclisteki fiziksel çatışmaları önlemeyi amaçlayan düzenlenmiş bir tasarının onaylanması üzerine yorum yaptı.

Park, parlamentodaki bir çoğunluk grubunun fiziksel güç kullanarak ne isterse yapmasının gerekmediğini ve azınlıktaki grupların şiddetli kavga ve çatışmalara başvurmaması gerektiğini söyledi.

Geçici başkan, ailelerin; ülkeyi ve toplumu bir arada tutan önemli bir unsur olduğunu söyleyerek devam etti. Bir ailedeki tüm üyeler mutluysa bunun, ülkedeki tüm insanların da mutlu olduğu anlamına geldiğini söyledi.Daha sonra partisinin şüphesiz geçen ayki genel seçimlerde aileleri mutlu etme üzerine verdiği beş sözü yerine getireceğini vurguladı.

Park, iktidar partisinin parti kongresi sırasında yeni bir lider seçeceği gelecek salı günü Saenuri’nin geçici liderliğinden istifa edecek.

Partiyi destekleyen halka şükran duyduğunu ifade etti ve yeni değişiklikler ve yeni bir gelecek başlatmak için çabalayacağına söz verdi.

ji-young park

The head of the ruling Saenuri Party’s emergency leadership committee is stressing it is imperative that political parties create a mature political culture centered on dialogue and compromise.

In a prerecorded speech that aired on KBS radio on Tuesday, Park Geun-hye commented on the passage of a revised bill last week aimed at preventing physical clashes in the National Assembly.

Park said that a parliamentary majority group must no longer seek to have their way by using physical force nor should minor groups resort to violent brawls or clashes.

The interim chairwoman continued that families are the key element that holds together a nation and a society. She said if all members in a family are happy, that means all the people in a nation are happy. She then stressed that her party will, by all means, fulfill five promises it made during last month’s general elections on making families happy.

Park will step down as Saenuri’s interim leader next Tuesday when the ruling party elects a new leader during a party convention.

She expressed gratitude to people who have supported the party and vowed to exert her best efforts to usher in new changes and a new future.

KBS World-8.5.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.