Saenuri Party Reviews Preparations for Convention

South Korea (대한민국)

Saenuri Partisi, Kongre Hazırlıklarını Gözden Geçirdi

İktidardaki Saenuri Partisinin kongre idare komitesi, parti liderlerini seçmek için gelecek ay yapılacak etkinliğin detaylarını görüşmek üzere cuma günü bir toplantı düzenledi.

Strateji ve planlama alt komitesi, liderlik yarışı sırasında aşırı kızışan rekabeti önlemek için kongreyi kolaylaştırma yolları üzerine fikir alışverişinde bulundu. Bu sırada, etkinlik hazırlıkları ve PR alt komiteleri; partinin, halka hizmet veren hilesiz, sakin ve saygılı seçimler düzenleme prensibiyle uyuşan bir kongre düzenleme yolları üzerine görüşmelere başladı.

İdare komitesi, kongrenin detaylı planlarını onaylamak üzere gelecek salı günü ikinci toplantısını düzenleyecek.

ji-young park

The steering committee for the ruling Saenuri Party’s convention held a meeting Friday to discuss details of next month’s event to elect party leaders.

The strategy and planning subcommittees exchanged opinions on ways to simplify the convention to prevent overheated competition during the leadership contest. Meanwhile, the event preparation and PR subcommittees launched talks on ways to hold a convention that comply with the party’s principle of holding clean, quiet and humble elections that serve the people.

The steering committee will hold its second meeting next Tuesday to confirm the detailed schedules of the convention.

KBS World-20.4.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.