S. Korea’s Finance Minister Calls for Debate on ‘Orderly Exit Strategy’

Güney Kore’nin Maliye Bakanı “Düzenli Çıkış Stratejisi” İçin Müzakereye Çağırıyor

Perşembe günü burdaki ofisininin belirttiğine göre, Güney Kore maliye bakanı, gelişmiş ülkelerin sağladığı nicel kolaylaştırmanın olumsuz etkisiyle ilgili endişeleri vurguladı ve genişlemeci para politikasının “düzenli çıkış stratejisi” ile ilgili müzakereye çağırdı.

Hyun Oh-seok Paris’te Ekonomik Dayanışma ve Gelişme Organizasyonu(OECD)’deki bir görüşme seansı sırasında açıklama yaptı. Ekonomik görünüm seansı, organizasyonun en yüksek karar verici üyesi olan OECD Bakanlık Konseyi Toplantısı’nın bir parçası olarak Paris’te yapıldı.

GreenTea

South Korea’s finance minister has expressed concerns over the negative impact of quantitative easing by advanced countries and called for debate about an “orderly exit strategy” from such expansionary monetary policy, his office here said Thursday.

Hyun Oh-seok made the remarks during a discussion session at the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) in Paris. The session on economic outlook is part of the OECD Ministerial Council Meeting held in Paris, the highest decision-making body of the organization.

30.05.2013 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.