S. Korean PM Seeks Thai Support for Water Project Bids

G. Kore Başbakanı Su Projesi İhalesi için Tayland’dan Destek İstedi

Güney Koreli Başbakan Chung Hong-won, Güney Koreli şirketlerin Güneydoğu Asya ülkesindeki su yönetimi projelerinde ihaleyi kazanması için Bangkok’ta Taylandlı meslektaşı Yingluck Shinawatra ile bir araya geldi.

Kore Su Kaynakları başkanlığındaki bir Güney Kore ticaret birliği, 11.3 milyar dolar değerindeki Tayland’ın 10 önemli su yönetimi projesi için en önemli teklifçi oldu. Bu projeler ile su kaynakları altyapısını geliştirme ve büyük selleri önlemek hedefleniyor. Nihai teklifçilerin haziran ayında açıklanması planlanıyor.

akgbe

South Korean Prime Minister Chung Hong-won met with his Thai counterpart Yingluck Shinawatra Sunday to call on Bangkok to help South Korean companies win bids for the Southeast Asian country’s water management projects.

A South Korean consortium, led by state-run Korea Water Resources Corp. (K-water), has been tapped as the prime bidder for Thailand’s 10 major water management projects worth US$11.3 billion to upgrade its water resources infrastructure and prevent massive flooding. The final bidders are scheduled to be announced in June.

Yonhap-19.05.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.