S. Korean parliamentary speaker to visit Baltics, Denmark

South Korea (대한민국)

Güney Koreli Parlamento Başkanı Baltık Ülkelerini ve Danimarka’yı Ziyaret Edecek

Güney Kore’nin parlamento başkanının ofisinde, bu hafta sonu Baltık ülkelerine ve Danimarka’ya Avrupa ülkeleri ile ekonomik işbirliği üzerine görüşmeler yapacağı 12 günlük gezi için Seoul’den ayrılacağını açıkladı.

Park Hee-tae’nin Estonya, Letonya, Litvanya ve Danimarka’ya yapacağı gezisi cumartesi günü, Avrupa Birliği ile yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasından bir gün sonra başlayacak. Park, siyasi liderler ve hükümet yetkilileri ile görüşmelerde, ticaret ve yatırımı genişletme yollarını görüşmeyi planlıyor.

zyazı
South Korea’s parliamentary speaker will leave Seoul this weekend on a 12-day trip to Baltic states and Denmark for discussions on economic cooperation with the European countries, his office said.

Rep. Park Hee-tae’s trip to Estonia, Latvia, Lithuania and Denmark starting on Saturday comes a day after South Korea’s free trade deal with the European Union took effect. Park plans to discuss ways to expand trade and investment in talks with political leaders and government officials

01.07.2011 – Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.