S. Korean Groups Rock South by Southwest Music Festival

Güney Koreli Gruplar, South by Southwest Müzik Festivali’ni Salladı

Yarım düzineden fazla Güney Koreli grup, bu hafta düzenlenen Kuzey Amerika’nın en büyük müzik festivali South by Southwest’te sahne aldı.

Teksas, Austin’de hala devam etmekte olan festivalde bağımsız rock grubu Gukkasten ve pop grubu f(x)’in de içinde bulunduğu yedi Güney Koreli grup, müzik dünyasından yaklaşık 700 yerel müzisyen ve kişinin önünde dörder şarkı söyledi.

Şovdan sonra ABD’nin Billboard magazin editörü, Güney Kore pop müziğinin hızla büyüdüğüne inandığını söyledi.

Kore Yaratıcı İçerik Ajansı, bu yılki Southwest Festivali’nin pop dışında yurtdışına Güney Kore’nin hip-hop ve rock müziğinin de tanıtılması için bir dönüm noktası olarak hatırlanacağını söyledi.

JunHong

More than half a dozen South Korean groups performed at North America’s largest music festival South by Southwest this week.

Seven South Korean groups, including independent rock band, Gukkasten and pop group, F(x), sang around four songs each in front of some seven-hundred local musicians and people in the music business during the festival under way in Austin, Texas.

After the show, an editor of U.S. Billboard magazine said he believes South Korean pop music is growing big and fast.

The Korea Creative Contents Agency said this year’s South by Southwest festival will be remembered as the turning point for diversifying the genre of K-pop overseas to include hip-hop and rock music.

14.03.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.