S. Korean foreign minister to visit UAE, Algeria

Seoul (서울), South Korea (대한민국)

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir’e gitmek için Cumartesi günü altı günlük bir ziyaret için yola çıkacak, Kim kendi ofisinde enerji sektöründe işbirliğinin gündemde olacağından bahsetti.

05-10 Şubat arasındaki gezi kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Sheikh Abdullah bin Zayed al-Nahayan ve Cezayir Dışişleri Bakanı Mourad Medelci ile görüşmelerin yapılacağı, dışişleri bakanlığı tarafından açıklandı.

Kim’in bakanlıktan yaptığı açıklamaya göre, Kore Yarımadası ve Orta Doğu ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunulması ve “stratejik ortaklık”ın geliştirilmesi için bir görüşme planlanıyor.

kübüş

South Korean Foreign Minister Kim Sung-hwan was set to leave on Saturday for a six-day visit to the United Arab Emirates and Algeria, where cooperation in the energy sector is expected to be high on the agenda, Kim’s office said.
The Feb. 5-10 trip includes talks with UAE Foreign Minister Sheikh Abdullah bin Zayed al-Nahayan and Algeria’s Foreign Minister Mourad Medelci, officials at the foreign ministry said.

Kim is scheduled to discuss how to improve a “strategic partnership” with the nations and exchange views on issues regarding the Korean Peninsula and the Middle East, according to the ministry.

(05.02.2011 – Yonhap)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.