S. Korean Corporate Officials to Visit N. Korea As Part of Pyongyang-Moscow Venture

Güney Kore Şirket Çalışanları Pyongyang-Moskova Birlikteliği Çerçevesinde Kuzey Kore’yi Ziyaret Edecek 

Hükemet pazar günü Güney Kore Şirketleri’nden yetkililerin bu hafta yerinde denetleme yapmak için Kuzey Kore’yi ziyaret edeceği Pyongyang ve Moskovo arasındaki ekonomik projelere katıldığını belirtti.

Birleşme Bakanı 3 Kore firmasından 18 görevlinin salı gününden perşembe gününe kadar Kuzey Kore’nin kuzeydoğusunda olan Rajin’i ziyaret edecek. Şirketlerin arasında devlet yetkisinde olan Kore Demiryolu Şirketi (KORAIL), en üstteki çelik üretim şirketi POSCO ve 2 nolu taşıt şirketi Hyundai Ticaret Filosu bulunmaktadır. Bakanlık hükümet görevlisinin geziye katılmayacağını bildirdi.

özüm06

Officials from South Korean companies set to participate in an economic project between Pyongyang and Moscow will visit North Korea this week for an on-site inspection, the government said Sunday.

The unification ministry said 18 officials from three South Korean firms will visit North Korea’s northeastern part of Rajin from Tuesday to Thursday. The companies are state-run Korea Railroad Corp. (KORAIL), top steelmaker POSCO and No. 2 shipper Hyundai Merchant Marine. No government official will join the trip, the ministry said.

09.02.2014 -Yonhap

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.