S.Korea Tops in Internet Speed

South Korea (대한민국)

G.Kore Internet Hızıyla Zirvede

Yapılan bir araştırmada, dünyada genel ağdan (Internet) veri indirme hızına sahip ülkenin Güney Kore olduğu ortaya çıktı.

New York’tan bir yazılım şirketi olan Pando Networks, farklı ülkelerin indirme hızlarını araştırdı ve araştırma sonucunda saniyede 2,200 kilobyte’la en hızlı ülkenin Güney Kore olduğunu saptadı.

1,900 kilobyte’lık hızla ikinci sırada Romanya ve 1,600 kilobyte’la üçüncü sırada Bulgaristan yer alıyor.

İndirme hızı en hızlı şehirlerin listesinde de Seoul’deki Seocho-gu en hızlı indirme hızına sahip yer olarak belirlendi. Seoul’ün yanındaki Suwon ve Ansan da ikinci ve üçüncü sıradaki yerlerini aldılar. Dünyadaki en hızlı indirme hızına sahip 10 şehir listesinde 8’i Güney Kore şehri.

nilamman

A survey has found that Korea’s Internet download speed is the fastest in the world.

The New York-based software company Pando Networks conducted the survey on different countries’ download speeds and found that South Korea’s was the fastest at 2,200 kilobytes per second.

Romania was ranked second fastest with a download speed of 19-hundred kilobytes per second and Bulgaria followed with a speed 16-hundred kilobytes per second.

The list of cities with the fastest Internet download speeds showed that Seocho-gu in Seoul is the fastest. Two cities near Seoul, Suwon and Ansan, took second and third place respectively. Of the top ten cities with the fastest download speeds in the world, South Korea is home to eight.

21.09.2011 – KBS World


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.