S.Korea to Take Action against NK for New Tour at Geumgang

South Korea (대한민국)

S. Kore Geumgang’a Başlatılan Yeni Tur İçin Kuzey Kore’ye Karşı Harekete Geçiyor

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, Geumgang Dağı’na bir tur programı deneme izni verdiği için Kuzey Kore’ye karşı yasal ve diplomatik önlemlerin alınacağını açıkladı.

Kuzey’de bulunan uluslararası bir grup turist, Kuzey Kore’nin Rasun City Mt Geumgang adıyla beş günlük bir feribot turu başlattığını Çarşamba günü söyledi. Bu grup, ABD, Rusya, Avrupa, Çin ve Japonya merkezli yabancı yatırım ve seyahat şirketleri yetkililerini içeriyordu.

Birleşme Bakanlığı yetkilisi, dağ tesisi için uluslararası bir tur programı çalıştırmak için Kuzey’in kendini zorladığını, özel bir Mt. çalıştırmak için güçlü bir irade görüntüleme girişiminde olduğunu söyledi. Geumgang turizm bölgesi için özel bir plan ortaya koyulacak.

Daha önce, Birleşme Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ve Güney Kore şirketlerinin tek taraflı hareket ettikleri takdirde Geumgang konusunda son çare olarak yasal ve diplomatik önlemler alacağını söylemişti.

Michiru
The South Korean Unification Ministry says it will take legal and diplomatic action against North Korea for allowing a trial run of a tour program at Mount Geumgang.

The North said Wednesday that an international group of tourists began a five-day ferry tour from North Korea’s Rasun City to Mt. Geumgang. The group includes officials from foreign investment and travel companies based in the U.S., Russia, Europe, China and Japan.

A Unification Ministry official said that with its push to operate an international tour program to the mountain resort, the North is attempting to display its strong will to run a special Mt. Geumgang tourism zone and reveal a blueprint about it.

Previously, the Unification Ministry said that it will take stern legal and diplomatic measures if North Korea fails to withdraw its unilateral move to dispose the assets of South Korean companies at the Mt. Geumgang resort.

01.09.2011(KBS WORLD)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.